A munkahelyi balesetben megsérültek és elhunytak emléknapját először 1984. április 28-án a Kanadai Közalkalmazottak Szakszervezete tartotta meg, egy évvel később pedig felkarolta a kezdeményezést a kanadai szakszervezeti szövetség is. A dátum arra utal, hogy 1914. április 28-án fogadták el Kanadában azt a munkahelyi balesetbiztosítási szabályozást, melynek nyomán az első kanadai munkavédelmi hivatalt létrehozták. 1991-ben a kanadai parlament törvénybe iktatta az emléknapot, mely által Nemzeti Gyásznapnak nyilvánítva április 28-át.
1989-ben az Amerikai Egyesült Államokban is hivatalos emléknappá nyilvánítják és világszerte egyre több helyen tartottak megemlékezéseket, munkavédelmi kampányokat e napon. Angliában 1992 óta emlékeznek meg a munkahelyi balesetben elhunytakról és megsérültekről. Itt használták először az emléknap mottóját: „Emlékezz a halottakra, harcolj az élőkért!”. 1996 óta a Nemzetközi Szakszervezet is elismerte április 28-át mint nemzetközi emléknapot és évente egy-egy fontos munkavédelmi témára hívja fel a figyelmet ezen a napon.
A Szatmár Megyei Munkaügyi Felügyelőség (ITM) a közelgő emléknap alkalmából közölte, Romániában az elmúlt két évben a munkahelyi balesetek száma csökkenő tendenciát mutatott. 2020-ban 4.375 személy szenvedett balesetet a munkahelyén, mely a 2019-ben jegyzett 5.822-höz képest mintegy 25 százalékkal kevesebb esetet jelent. Szerencsére a mutatók a halálos kimenetelű balesetek tekintetében is ugyanazt az ívet rajzolják fel: tavaly 143-an vesztették életüket a munkahelyükön bekövetkezett baleset során, mely 118-cal kevesebb, mint az azt megelőző évben.
Szatmár megyében 2019-ben 85 munkahelyi baleset történt, a pandémia árnyékolta 2020-ban számuk 57-re csökkent. A csökkenő tendencia sajnos a halálos kimenetelű esetek kapcsán nem érvényesül: mindkét esztendőben 5-en vesztették életüket egy-egy munkahelyi szerencsétlenség nyomán.
A legtöbb személyi sérüléssel járó balesetet nem meglepő módon az építőiparban jegyezték (13), majd következik a sorban az élelmiszeripar (8), a gumi- és műanyag gyártás (8), az elektromos berendezés gyártás (5), a fémszerkezetgyártás (4), illetve a bútorgyártás (4). A többi eset ezektől elértő szektorokban következett be. A halálos balesetekkel kapcsolatban pedig az ITM arra hívja fel a figyelmet, hogy három, a munkavállaló elhalálozásával járó munkabaleset más megyében történt, viszont mivel a cég székhelye Szatmár megyében található, így az esetet is a Szatmár Megyei Munkaügyi Felügyelőségnek kellett regisztrálnia. A másik két esetben közlekedési balesetről volt szó: az alkalmazottak az otthonuk és a munkahelyük közötti útvonalon sérültek meg olyan súlyosan, hogy életüket már nem lehetett megmenteni.